Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yapılan birebir değerlendirmeler sonucu, kişiye özel planlama ve antrenman programları oluşturulur.

info@battalbrothers.com ege@battalbrothers.com omur@battalbrothers.com
Bizi Takip Edin

Koşu Drillerinin Önemi

İnsan doğası gereği her zaman daha iyiye gitmeye meyilli ve isteklidir. Dolayısıyla ne ile uğraşıyorsak bu istek doğal olarak oraya yansımaktadır. Günümüzde sporda ve sporcuda da daha iyiye ulaşmak için beklentiler artmıştır. Bu durum sporcuların kondisyon ve teknik becerilerini, daha etkin ve amacına uygun olarak uygulama zorunluluğunu da beraberinde getirmiştir.

SPOR BRANŞLARINDA, HAREKET BECERILERI VE KALITESI ; BÜYÜK ÖLÇÜDE SINIR-KAS (NÖRO-MUSCULAR) ILETIŞIMININ MÜKEMMEL DERECEDEKI UYUM SÜRECINE YANI, KOORDINASYONUNA BAĞLIDIR. İŞTE BU NEDENLE BIR KOŞUCUNUN SAHIP OLMASI GEREKEN FIZIKSEL BECERILERIN BAŞINDA ” KOORDINASYON BECERISI” GELIR. KOORDINASYON BECERISI DE EN IYI ŞEKILDE DRILL ÇALIŞMALARI ILE SAĞLANIR.

Günümüzde sportif uygulamalarda , teknik beceriyi , performansı geliştirmek ve iyileştirmek için ; direnç çalışmaları , hız çalışmaları, fonksiyonel antrenman ve plyometrik antrenman gibi bir çok antrenman metodu kullanılmaktadır.

Bununla birlikte, koşu drilleri de koşu mekaniğini ve formunu ( yani tekniğini) iyileştirmek ve geliştirmek için en iyi antrenman çeşitlerinden birisidir.
Koşu tekniğini geliştirmeye yönelik yapılan bu drill çalışmaları; direk olarak koşu tekniğine odaklanan egzersizlere dayanır.
Bu çalışmalar, koşu tekniğini düzeltmeyi, koşu formunu iyileştirmeyi ve dolayısı ile daha iyi bir performans elde etmeyi amaçlar.

Yapılan birçok bilimsel çalışma; koşu drill çalışmalarının, koşu formunu düzeltici etkisinin yanında, insan vücuduna binen harici yükü azalttığını da göstermiştir.
Driller, bir çok spor dalında başarı elde etmek için son derece önemlidir. Koşu hızını artırmaya yardımcı olmak için bir çok faktör geliştirilebilirken, teknik en önemli olanlardan birisidir.
Kötü teknik , bir sporcunun hızını verimliliğini, performansını vs… sınırlayacaktır. İyi bir teknik ise sporcunun performansına çok olumlu katkılar sağlayacaktır.

Koşu DRİLLERİNİN FAYDALARI;
 • Daha verimli olmanıza yardımcı olmak için beyniniz; bacaklarınız ve kollarınız arasındaki iletişimi geliştirir. Dolayısıyla koordinasyon (sinir-kas iletişimi) gelişimini sağlar.
 • Koşu Tekniğinizi geliştirir ve iyileştirir.
 • Koşu formunuzu düzeltir, doğru koşu postürünü oluşturur, dolayısıyla koşu veriminizi artırır.
 • Doğru tekniğe ulaştıkça koşu hızının gelişimine yardımcı olur.
 • Güçlü ve hızlı bir koşu için gerekli olan eklemleri ve kasları güçlendirir.
 • Dengeyi geliştirir.
 • Karmaşık olan bir beceriyi basitleştirir.
 • Daha iyi ve doğru koşmanızı sağlar. Bu sayede de yaşanacak sakatlıkların önüne geçilmiş olur.
NE ZAMAN YAPILABİLİR?
 • Dinamik ısınma sonrası, antrenman seansının ana bölümünden önce yapılabilir.
 • Driller zorlu bir antrenman (interval, fartlek vs…)veya yarış öncesi ısınma amaçlı yapılabilir.
 • Kolay bir koşu sonrası soğuma için yapılabilir.
 • Off Sezon da (Yeni yarış dönemi öncesi dinlenme ve planlama evresi) kendi başına bir antrenman çeşidi olarak yapılabilir.